Kültür Turları

yılbaşıYılbaşına neredeyse bir ay gibi bir süre kaldı. Artık yılbaşını nasıl geçirliceğinin planlanmasının vakti de geldi, hatta geçiyor bile. Yılbaşı özellikle tüm senenin yorgunluğunun atıldığı, yepyeni umutlarla, bembeyaz bir sayfaya ya da takvime adım atılan yegane zaman. Bu nedenle de neredeyse dünyanın tamamında büyük coşku ile kutlanıyor.
Yepyeni dileklerin dilendiği, sevdiklerle geçirilen ve tüm insanlığın umutlarının tavan yaptığı yegane zaman olan yılbaşında nerede olmak lazım? Evde sevdiklerle olunabileceği gibi, Türkiye’nin güney sahillerinde ünlü isimlerin programlarına da gidilebilir. Ancak kültür turları severler için bu seçenekler yeterli olmayabilir. Bu nedenle belki de dünyanın en güzel yılbaşı kentlerini görmek isteyenler olacaktır. Yılbaşını dünyanın en güzel yılbaşı kentlerinde geçirmek kesinlikle büyük keyif ve harika bir başlangıç şansı getirecektir.

pragPRAG
Avrupa’nın en güzel tarih ve kültür kokan şehirlerinden olan Prag, her zaman kültür turları severler için bir numaralı destinasyonlardan biri olmuştur. Ancak daha önce gitmemiş olanlar için söylemekte fayda var, pekçok turizm editörüne göre Prag özellikle yılbaşında ziyaret edilmeli.
Prag, tarihi dokusu ve konumu sayesinde genellikle Aralık ayında kar yağışı alıyor. Karın süslenen Noel ağaçları, Avrupa’nın en güzel gotik katedralleri ve harika yılbaşı hediyelikleri barındıran yılbaşı pazarları ile buluştuğu eşsiz bir şehirdir Prag. Yılbaşında sıklıkla ziyaret edildiğinden, şimdilerde rezervasyon yaptırmanız, ya da yılbaşında Prag’ı da kapsayan paket bir kültür turları programı seçmeniz tavsiye ediliyor.

MARDİN
Pekçok turizm blogunun ve önemli turizm sitelerinin yayınladığı listelerde Türkiye’den İstanbul ile birlikte Mardin adını görebilirsiniz. Çünkü otantik havası, eşsiz atmosferi ve masallardan çıkmış gibi duran dar sokakları ile Mardin, inançların köklerinin de aranabileceği harika bir destinasyon. Özel yılbaşı kutlamalarına ev sahipliği yapmasa da, yeni yılı sadece böylesi bir atmosferde karşılamak bile yeterli olacaktır. Zira Mardin kültür turları ve zamanda yolculuk, herkesin tercih edebileceği bir seçenek olsa gerek.

dublinDUBLIN
İrlanda’nın başkenti ve de en büyük şehri olan Dublin, dünyanın en karakteristik ve özgün şehirlerinden biridir. Her yıl binlerce turist almasına rağmen, kendi özelliklerini yitirmemiş ve yüzlerce yıllık geleneklerini sürdüren tarihi bir kent olarak Dublin, yılbaşında eşsiz İrlanda ruhunu hissetmek isteyenler için harika bir seçenek.
Dublin’in bir diğer özelliği eşsiz İrlanda birasının başkenti olmasıdır. Sadece bu nedenle bile yılbaşını Dublin’de geçirmek isteyenler bulunuyor. Dublin pub’ları yılbaşı arifesinden yeni yılın ilk günlerine kadar hiç boş kalmıyor. Öte yandan Dublin’de sokak eğlenceleri ve yılbaşı partileri de katılmaya değerdir.

CHIANG MAI
Yılbaşını Uzakdoğu usulü kutlamaya ne dersiniz? Öyleyse Chiang Mai harika bir seçenek olabilir. Chiang Mai özellikle bu yılbaşını Avrupa’nın soğuğunda geçirmek istemeyenler için harika bir seçenek. Ilık bir Tayland şehri olan Chiang Mai’de yılbaşı için yapabileceğiniz en güzel aktivite ise, bir Uzakdoğu geleneği olarak; dilek dilemek, bir vinyan yakmak ve vinyanı gökyüzüne salmaktır.
Vinyan aslen bir Uzakdoğu geleneğidir. Günümüzde Türkiye’de de özellikle düğünlerde yakılır ve göğe salınır oldu. Ancak Uzakdoğu’da hem yeni dilekler dilerken, hem de ölülerin ardından yakılan ve göğe salınan dilek fenerleri olarak bilinirler.