Kültür Turları

Murat Şarlak

murat şarlak Murat Şarlak bir gezgin ve bir rehber… 1959 İstanbul doğumlu. İlköğrenimimden sora orta ve lise öğrenimimi Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu’nda tamamlamış. Yüksek öğrenimim için dönemin şartları göz önüne alındığında daha iyi anlaşılacağı için Avusturya’nın Graz şehrindeki Karl Franzens Üniversitesi’nde “Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Doktorası” yapmış. Daha sonra Bad Gleichenberg “Turizm ve Otelcilik” okulunu bitirmiş ve 1986 senesinde Türkiye’ye dönüş yapmış.

Bu dönemde iyi para kazanabilmek ve sevdiği bir mesleği de yapabilmek için Turizm sektöründe acenteci olarak çalışmaya başlamış. Türkiye’nin birkaç iyi seyahat acentesinde çalıştıktan sonra profesyonel rehberlik imtihanına girerek acentecilikten sonra bu dalı seçmiş. İstanbul ve Türkiye’nin farklı ören yerlerinde almanca dilinde profesyonel rehber olarak çalıştıktan sonra, kısa dönem askerlik için yurtdışı çalışma mecburiyetinden dolayı Alarko Alsim şirketi ile Rusya’ya gitmiş.

St. Petersburg (toplamda 1,5 sene) ve Moskova (toplamda 4 sene) şehirlerinde kalmış ve yaşamış. Rusça’yı burada öğrenmiş. 1991 senesinde Türkiye’ye dönüp Turizm kolunda çalışmalarına devam etmiş. Almanca, İngilizce ve Rusça dillerini biliyorum.

98 ülke ve birçok dünya şehirlerini görmüş. Son senelerde Rusya’nın çok popüler bir şekilde ön plana çıkmasından dolayı ki ben bu ülkeyi baştan sona gezmiş bir kişi olarak daha ağırlıklı bu ülkede çalışmış. Son 15 seneden beri ağırlıklı bir şekilde Volga Nehir gezilerinde birçok değişik gemilerde rehber ve gemi müdürü olarak çalışmaktaymış. http://www.muratsarlak.com adresinde ikamet ediyor ve Rusya ile ilgili çok değerli bilgilerini bizimle paylaşıyor. Bir göz atmanızı tavsiye ederiz!